Yaratıcı Hayat

Kategori: Yaratıcı Hayat Günlükleri | 0

Yaratıcılık ve yaratıcı hayat kimsenin tekelinde değil. Aslında bilgi de öyle. İnsanlar yaratıcı alanlarda ürettikleri ile ya da bilgileri ile güç elde etmeyi severler sadece. Bunları elinde bulundurmayanlar da onları ayrıcalıklı sanabilir. Ülkemizde pek çok şeyin “yetenek” olarak görülmesi aslında bu gizli güç tekelinin bir maskesidir. Sanat da, entelektüel zeka da ego ile işbirliği içindedir. Para ve cinsellik insanlık için ne ise bilgi ve yaratıcılık da böyle bir güçtür. Sanat eserlerinin bir statü sembolü olması da bundandır.

Uzun zamandır sorguladıklarımdan ve kendimde “egosantrik” bulduğum yanlarımdan yola çıkarak yazıyorum bunları. Çünkü benim en iyi malzemem benim. Sizin de en iyi malzemeniz sizsiniz.


Son zamanlarda bana güç verenin yaratabilmek, üretebilmek, tasarlayabilmek olduğunu düşünüyordum. Bir zamanlar da bildiklerimden/bilgiden güç buluyordum…! Kitaplarım bilgiye duyduğum açlığı, sanata olan merakım da yaratmaya olan aşkımmış. Bunlar yokken ben kimim dedim bugün…Bilgiyi attım kendimden. Şaheserlerimi de :)) Geriye ne kaldı? Soran, düşünen ve hisseden ben…Kendine sahip çıkan, kendini tanıyan, tanımaya çalışan ben. Yani benim elimde bir tek ben vardım. Beynim nereye çekersem onu yapıyordu aslında. #tonybuzan#yaratıcızekanıngücü kitabında bunu çok güzel anlatıyor. Beynimiz kolaylıkla eğitilebiliyor. Evet belli yatkınlıklarımız var ama hiçbiri yetenek değil. Yetenek olan şey öğrenmenin kendisi, sorgulamanın, düşünmenin ve anlamlandırmanın analiz edebilmenin kendisi aslında. 


O zaman sevgili Estes’ten bir kuple ile tamamlayalım sözlerimizi:

“Yaratıcılık kutsal paradokstan yapılmıştır. Zamanınızı koruyun. Her gün işlerinizin alıştırmasını yapın. Ondan sonra da hiçbir düşüncenin hiçbir adamın, hiçbir kadının, hiçbir eşin, arkadaşın, işin, hiçbir ters sesin sizi kıtlığın pençesine düşmesine izin vermeyin. Gerektiğinde dişlerinizi gösterin.”
Kurtlarla Koşan Kadınlar

Clarissa P. Estes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir