Rivayete göre 1981 yılının güzel bir ilk bahar gününde güneş tam tepedeyken sevgili Oğuz Atay’ın memleketi Kastamonu’da doğmuşum. O beni tanımaz elbette ama ben onunla aynı topraklarda doğmanın gururunu  taşırım. Sadece bu topraklarda yetişebilecek bir bitkiymişim, onun vesilesiyle anladım…

Hayata iki kez geldim. Bir hastalık nedeniyle ölümden dönmüşüm. Hastalık öncesi hayatımı pek hatırlamıyorum doğrusu. Gözlerimi dünyaya açtığımda okul diye bir yer olduğunu ve oraya gitmem gerektiğini söylüyorlardı bana. Bir yıl boyunca karın ağrılarıyla okuldan kaçmaya çalıştım. Kaçamadım. Okumak kaderimde varmış…O günden sonra hep okudum. Çocukluğumdan beri en iyi bildiğim şey bu. Belki de dışarıda hayatla baş edemedikçe  kitaplara sığındım. Gözlemledim bu arada, epeyce düşündüm…Düşündüklerimi yazdım çizdim, çoğalttım, paylaştım.

Hayatımdaki dönüm noktalarını görmeyi severim. İnebolu’nun o en tepedeki, masal evinden kamyonla çıktığımız bir taşınma yolculuğu ile kaderimin değiştiğini o an anlamadım ama içten içe hep bildim. 1990 yılında Başkente göç ettik ve sanırım hayatımın bu dönemine Sezen Aksu imzasını attı. Ankaralı sayıyorum kendimi, çocukluğum burada geçti, hayatım  burada geçiyor. Bundan sonrası mı? Henüz bilmiyorum. Yol beni nereye götürürse…

Üniversiteyi orta bahçesi en güzel üniversite Gazi’de okudum. Şimdi adı başka…Olsun, benim için hala Gazi. Uluslararası İlişkiler mezunuyum (4 yıl okula gitmeden okudum) ama ulusların nasıl ilişkide bulunduğu ile pek ilgilenmedim. Stilist olmak isterken kendimi burada bulmuştum en nihayetinde…Ama işte gençlik başımda duman misali, stilistliği de, Sezen Aksulu çizimlerimi de, kendi kendime uydurduğum çanak çömlek oyunları da unuttum. Ülkeyi ve dünyayı kurtarmak gibi akıl almaz bir hayale tutuldum. Bu nedenle de uzatmalı mezun oldum zaten okuldan. Benim asıl üniversitem AIESEC…Okulum, yurdum, hocam…4 yıl gönüllü çalıştım, iki yılı Ankara’da iki yılı İstanbul’da. Sevinçle, heyecanla, aşkla çalıştım, dünyaya bir iyilik katmaktı amacım. Kattım, bu güzel organizasyonun bir parçası oldum. Dünya değişti mi hayır! Ben değiştim.

Üniversiteden mezun olur olmaz siyasetle tanıştım. Üstelik gayet apolitik birisiydim. Siyasete profesyonel, bilimsel olarak katkı sunmak, analiz etmek en büyük tutkum oldu. 14 yıl siyasi danışmanlık yaptım. Madem dünyayı kurtarmayı beceremedik, ülkemiz için bir şeyler yapalım diye diye günleri geçirdim. Ülkeyi değiştirebildik mi? Hayır. 14 yılın sonunda artık hiçbir zaman ait olmadığım bir yerde olduğumu biliyordum. Ben değiştim.

Yeteneklerimi ve inancımı aldım yanıma, bir yola çıktım. 

Hani demişler ya dünyayı değiştirmeye kalktım olmadı, ülkemi değiştirmeye kalktım olmadı en sonunda anladım ki kendimi değiştirmeliyim diye…O yolculuğu bizzat deneyimledim, deneyimliyorum. 

Siyaset Danışmanlığı, Marka Vizyon danışmanlığı derken yaralarımı bu süreçte sanatla sardım. Madem yaratıcılık beni iyileştiriyor herkese iyi gelebilir diyerek Madam Pablo’yu açtım. Her çocuk sanatçıdır diyen Pablo Picasso’nun sözü ile döndüm hayata diyebilirim. Şimdi beni en çok cesaretlendiren kişilerden birisi Madam Pablo. Dilerim ki ihtiyacı olan herkese umut ışığı olsun…

Hayatın her alanına bitip tükenmek bilmeyen bir merakım var. Öğrenme aşkım bitmiyor.  Tasarım odaklı düşünme, kuantum liderlik, sistem teorisi, yaratıcı hayat, felsefe, sosyoloji, kadim bilgiler, edebiyat, sanat, kadınlar üzerine araştırmalar yapıyor, yazılar yazıyorum. 

Resim yapıyorum. Bol bol çiziyorum yani… Yazıyorum da bir taraftan. Gerçek anlamda bir yazar ve çizerim ben.

Fotoğraf çekiyorum ara sıra. Düş kuruyorum bolca. Düşünüyorum fırsat buldukça. 

Fotoğrafları kesiyorum, yapıştırıyorum kolaj yapıyorum sıkılınca. 

 Dijital ve analog fotoğraf eğitimi aldım, dört yıldan fazladır fotoğrafla ilgileniyorum. Hiç resim eğitimi almadım, bir aylık heykel kursuna gittim, dünyam değişti. Aklım kemale erdiğinden beri yazıyorum ama hala Türkçe derslerindeki kompozisyonlarda başarılı olabileceğime inanmıyorum. Tüm bunlara rağmen bir gün iyi bir sanatçı ve yazar olmayı hayal ediyorum.

İşin aslı, samimiyetle kendim olmaya çalışıyorum, kendimi araştırıyorum en çok da. İlmin kendini bilmekten geçtiğini idrak ediyorum. Yol kalbime ve ben bu yolda yürüdükçe kalbimin sesini duymaya başlıyorum…

Dilerim kalbimden geçenleri keyifle aktarabildiğim nice sanat çalışması yapar,  kalpten dökülen nice yazılar yazarım. Hayatı sanatla, aşkla, edebiyatla en çok da kendim olarak tadıp, bu dünyadan tebessümle geçerim…

Sevgilerimle…

Nilüfer Nurgül Özdemir

Nam-ı Diğer Madam Pablo

“Ben bu laubali özgeçmişten bir şey anlamadım, gerçekte ne yapmış bu Nilüfer Nurgül” diyorsanız “resmi özgeçmişim” meraklısı için aşağıda mevcuttur. Ama nihayetinde öz geçmez, özün bir geçmişi ve geleceği yoktur…Geçmiş olan olsa olsa deneyimdir ve deneyim her an her dakika yeniden şekillenir. Tefekküre daldıkça, düşünmeyi öğrendikçe, kalbin sesini duydukça insan geçmişin ve geleceğin hapishanelerinden kurtulur. Nasip olana ne mutlu…Bilmem anlatabildim mi?

1981 yılında Kastamonuda doğmuştur. İlk ve ortaöğretimini Ankara’da tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2005 yılında mezun olmuş, Ankara Üniversitesi Küresel Bölgesel Çalışmalar bölümünde Yüksek Lisansını tamamlamış ve Kadın Milletvekillerinin kürsü konuşmalarını analiz ederek kadınların siyasete katılımını ele aldığı çalışmasını  “Temsilde ve Siyasete Katılımda İkinci Cins” adıyla tamamlamıştır. 

1999-2002 yılları arasında uluslararası bir öğrenci organizasyonu olan AIESEC’te  görev almış, Ankara Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Koordinatörü ve AIESEC Türkiye Genel Merkezi İstanbul Ofisi’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Projeler Koordinatörü olarak çalışmıştır.

Mesleki hayatına 2005 yılında Anavatan Partisi‘nde  projeler uzmanı olarak başlamıştır. İki yıl boyunca Parti Programının hazırlanmasında görev almış, 2023 Vizyon ve Yeni Hayat Programının yazımında çalışmıştır. Program ekibiyle birlikte Toplumsal Barışın Dayanağı Olarak İnanç Özgürlüğü Projesinin yazımında görev almıştır. 

14 yıl boyunca çeşitli siyasi partilerde genel başkanlara, genel başkan adaylarına, milletvekillerine, parti grup yönetimlerine ve belediye başkan adaylarına profesyonel olarak politik danışmanlık hizmeti vermiş, çeşitli siyasi projeler hazırlamıştır.  

2008-2009 yıllarında Demokrat Parti Genel Başkan Özel Ar-Ge ekibinde yer almış, Genel Başkan Siyasi Danışmanı olarak çalışmıştır.  

2008 Temmuz-Ağustos tarihlerinde her Pazar günü SES TV’de yayınlanan Siyasetname Programında programın koordinatörü ile programın hazırlanması, içerik çalışmaları, konukların tespiti, ön hazırlığı ve programın sunumunda görev almıştır. 2009 yılında iki ay boyunca CEM TV’de her pazar yayınlanan Yeni Hayat Programının içerik koordinatörlüğünü yapmıştır. 

2011-2018 yılları arasında TBMM yasama  süreçlerinde görev almış, Grup Başkanvekili Danışmanı olarak çalışmıştır.  

2014 yılındaki yerel seçimlerde Manisa CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Seçim Kampanyasının Koordinatörlüğünü yapmıştır. 

Temmuz 2018’de kendi işini kurmak için TBMM’deki görevinden ayrılmıştır.

Bugüne kadar pek çok kongrenin organizasyonunun yanı sıra kongrelerde üniversite öğrencilerine eğitmenlik yapmıştır. Marka Yönetimi, Liderlik, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Proje Yönetimi, Beden Dili gibi çok sayıda eğitim almış olup, Eğitimcinin Eğitimi,  ICF onaylı Takım Koçu ve Yönetici Koçu, PCM (Project Cycle Management) sertifikaları bulunmaktadır. 

Sanat çalışmaları  için www.nilufernurgul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.