“CESARET KALKIP KONUŞABİLMEK İÇİN GEREKEN ŞEYDİR; AYNI ZAMANDA CESARET OTURUP DİNLEYEBİLMEK İÇİN DE GEÇERLİDİR.”

WINSTON CHURCHILL

Herkes konuşur ama herkes dinlemez. Herkes düşünür ama herkes derinlemesine düşünmez. Oysa iyi bir konuşmanın temeli iyi bir dinleyici olmaktan ve eleştirel düşünme (derinlemesine, katmanlı düşünme) becerisinden geçmektedir. Pek çoğumuz günlük yaşantımızda hızlı bir şekilde, alışkanlarımız ile kararlar alır, bunlara inanır ve buna göre biçimleniriz. Bu nedenle yaptığımız konuşmalarla bırakın karşımızdakinin inancını değiştirmek, inancına dokunmak, orada soru işareti bırakmak bile neredeyse atomu parçalamak kadar zordur. Üstelik pek çoklarının iyi bir belagatı, retorik, hamaset, süslü sözler ve yüksek volume ile karıştırdığı bu günlerde etkili iletişim becerileri ile kitleleri etkileyen konuşmalar yapanların sayısı yok denecek kadar azdır. Peki etkileyici konuşmanın sırrı nedir? Etkili bir konuşmanın sırrı karşı tarafta bir duygu yaratmaktır. Etkili bir konuşma tutkulu bir aşk gibidir. Sevilenin size hissettirdikleri oranında aşkınız büyüyüp gelişirken, sizin, yani sevenin ona hissettirdikleriniz kadar da onun, aşkı büyür, gelişir…Kalıcı olması için zaman gerekir. Yani etkili konuşmak ilk bakışta sürekli anlatmak, karşı tarafta sürekli duygu yaratmak gibi görünse de aslında bunun tam tersidir. Etkili konuşmanın kalbinde dinlemek, derinlemesine dinlemek yatar ve pek çok katman bulunur. Etkili konuşmanın kalbinde sohbet sanatı ve aşk  vardır. İşte biz de, konuşma hazırlığı kolaylaştırıcılığı ile kişinin kalbindeki aşka dokunuyor ve güncel tekniklerle bunu harmanlamasına, karşı tarafa iletmesine yardımcı oluyoruz.

Konuşma hazırlığı kolaylaştırıcılığı, birebir atölye çalışması şeklinde, kişiye özel esnek saatlerle tasarlanmış, uzun soluklu bir çalışmadır ve bir eğitim olma amacından ziyade koçluk ve danışmanlık araçları ile harmanlanmış kolaylaştırıcılık içermektedir. Bugüne kadar pek çok politik konuşma metninin hazırlanmasında edindiğimiz tecrübe ve güncel yaklaşımları harmanlayarak geliştirdiğimiz bu modelde; kişiye özel dilin ve duruşun bulunması, kişinin eleştirel düşünme pratikleri, vizyon geliştirme pratikleri yaparak “mesaj”ının karşı tarafa ulaştırılmasını sağlıyoruz. 

Kişinin konuşmaları nerede kullanacağından, ulaşmak istediği hedefe; bugüne kadar sahip olduğu başarılarına;  korkularından, cesaretine ve parmak izi niteliği taşıyan otantik kimliğine kadar pek çok bulguyla birlikte hareket ederek kişinin kendi sesini ve iletişim dilini bulmasına koçluk ettiğimiz, yol arkadaşlığı yaparak ışık tuttuğumuz bu yolculuğumuz politikacılara, liderlere, lider adaylarına, yöneticilere ve bir maruzatım var ne söyleyeceğimi biliyorum ama “nasıl” etkili anlatacağımı bilmiyorum diyen herkese açıktır.

Daha fazla bilgi için bize info@madampablo.com adresinden ulaşabilirsiniz.