Cilala Parlat

Kategori: Yaratıcı Hayat Günlükleri | 0

“Öğrenmeyi Öğrenmek”

       Bazen tek bir kelime, bazen bir kalem, bazen bir an tüm kapıları açar. Hani böyle deli danalar gibi bir şeyin peşinde, onu anlamak, çözmek için koşarken, zorlu yolları arşınlarken çözümün önünüzde durduğunu görürsünüz ya…O an hem çok şapşal olduğunuzu hisseder hem de mutlu olursunuz. Ben genelde yapıyorum bunu zira :)) Yolu tersten dolaşıp yokuşa sürmeyi sevenlerdenim galiba. Önce en temele, en derine inmeye çalışıp işin felsefesini, kökenini bulmaya kalkıyorum. Herkesin bildiğini, bana gösterdiğini, önümde duran somut bilgiyi görmezden gelip, basit ve doğal yolları atlayarak işi zorlaştırıyorum-du! Kalın kafalılık, zorlu öğrenme, soyut zihnin handikapları ya da lazlık ya da inat diyebiliriz buna…

    Her ne ise, nihayetinde bu bilindik yollardan gitmeme işi benim derinleşmemi, içselleştirmemi sağlıyor. Öğrenmem kalıcı oluyor bu sayede.. Demem o ki herkes farklı öğrenir. O yüzden nasıl öğrendiğinizi öğrenin. Mesela benim karakalem için kurşunu farklı yoğunlukta olan H, B cinsinden kalemleri aylar sonra almam 100 puan! Ama şimdi diğer kalemlerle zorlanarak, el yordamıyla bulduğum çizgiler, ışık ve gölge formları beynimin nöronlarında içsel olarak, doğaçlama akıyor. Bir çeşit karetici çocuk formunda ögrenme benimkisi… Nereye vardığını bilmeden cilala parlat..cilala parlat… Her şeyi dağıtarak, bilinmezin içinde kaybolup, debelenerek…Ama sonunda tüm bilgiler birleşince ampulun yanma anı bütün çekirdekleri biriktirip biriktirip toplu yemek kadar keyifli:))

 

     Siz nasıl öğreniyorsunuz? Bugün biraz bunu düşünün, ne dersiniz? …Bize dayatılan düz, doğrusal çizgileri takip etmiyoruz diye kötü hissetmeyi bırakmak için bunu yapalım. Belki geç öğreniyorsunuz benim gibi ama öğreniyorsunuz illa ve belki de sevgili Nil Karaibrahimgil’in dediği gibi “Oralarda ne işin var senin yolun başka, yokuşların başka”
Sevgilerimle.
“Cilala, parlat, abart, çoğalt”
N.❤
#yaratıcıhayatgünlükleri .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir