Cesaret

Kategori: Yaratıcı Hayat Günlükleri | 0

Yaratıcı Hayat’a bir kez evet dediniz mi en çok mücadele edeceğiniz konuların başında cesaret geliyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki yaratıcılık sınırları yıkmakla ilgili. Büyük küçük fark etmeden hem de…Parçalanmış bir imparatorluktan bir cumhuriyet kurmaya, marsta yaşamayı araştırmaktan marsla dünyanın kavgasını yazmaya, mor inek kitabını yazmaktan, gerçekten mor inek olmaya kadar pek çok şey yaratıcılık ve cesaret ikilisine bağlı. İlla bu büyük büyük şeyleri yapmak için mi gerekir cesaret? Hayır! Kendi sınırlarınızı aşacağınız her ilk eylem cesaret ister. Mesela;
✔ İlk tablonuzu satışa çıkartmak!

✔ İlk kitabınızı bir yayınevine yollamak.
✔ İlk kitabınızı gelen red cevabına rağmen bir başka yayınevine daha yollamak

✔ Egitiminiz olmadığı halde bir alanda uzmanlaşmak için okumak, araştırmak, emek vermek, inanmak.
✔ Bir blog açmak ve ilk yazıyı yazmak.
✔ Bir karaoeke şarkısına kalabalık önünde eşlik etmek.
vb…

Liste daha uzayabilir. Bunların hepsi yaratıcılıkla ilgili değil gibiyse de aslında her biri sınırlarımızı ihlal edebilmekle ilgilidir ve her sınırı aştığımızda zihnimizin sakinleşmesine izin veririz. O yüzden cesaret kasınızı güçlendirmek için başka bir alanda adım atıp istediğiniz alana bu deneyimi transfer edebilirsiniz. Yaratıcı Hayat Günlükleri’nin  bugünkü konuğu Seth Godin. Sadece pazarlama anlatıyor diye es geçmeyin kendisini ve dediklerine ara sıra kulak verin. Bence yaratıcı zekaya örnek isimlerden birisi. Kitaplarını severek ve ilgiyle takip ediyorum size de tavsiye ederim.

Bugünkü cesaret sözümüz Seth’den gelsin o zaman:
“Cesaretin tek bir gerçek bahanesi vardır: İnsanlar size güler. İnsanların size gülecek olması gerçektir. Onun dışındaki her şey bahanedir.”

Seth Godin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir