Benimle Oynar Mısın?

Kategori: Yaratıcı Hayat Günlükleri | 0

Tüm kusurlarıma rağmen sevilmek istedim bunca zaman. Oysa tüm kusurlarımı ben bile sevmiyordum ki…!
Tüm hatalarımla kabullenilmek istedim bunca zaman oysa tüm hatalarımı ben bile kabul etmiyordum ki!
Instagram hikayemde paylaştım…Bugün başka bir yazı yazacaktım ama “Korkmam Artık Ben Varım” sözü beni epey etkiledi.♥ 

Günlük resim çalışmalarım için akrilik ile illüstrasyon deneyeyim derken aşağıdakine benzer bir görsel gördüm hadi yapayım derken görseldeki bu anne ve çocuğun aslında bizim bize anneliğimiz her durumda bizimle oyun oynayan yanımız olduğunu anladım. Annelik kadın erkek, anne olmuş olmamış, annesi olan olmayan herkese bir şey anlatır ve herkeste mevcuttur: Sonsuz sevgi ve sonsuz kabul. Hani Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabındaki Çirkin Ördek yavrusu masalının çözümlemesi gibi…
Kendinize sonsuz sevgi ve kabulle yaklaşabildiğinizde ve kendinize “korkma artık ben varım” dediğinizde an-ne liği öğreniyorsunuz. Sevgili Psikolog Gizem Sarıgül’un ilhamı için teşekkür ederim tekrardan. 

“Su olsam ateş olsam,

Göklerdeki güneş olsam

Sus olsam

Kusur olsam

Yine de oynar mısın benimle?” 

“Psişesinde veya içinde yaşadığı kültür tarafından göklere çıkarılmış ve işyeri ile aile ortamlarında desteklenmemiş bir çocuk anne ya da annelik görmemiş anne yapısına sahip bir kadın, muhtemelen safdil önsezilerden, uygun zamanları görememekten, özellikle de şu andan itibaren bir saat, bir hafta, bir ay, bir yıl, beş yıl, on yıl sonra ne olacağını hayal etmeye dönük içgüdüsel yeteneğinin zayıf düşmesinden mustariptir… Kimi zaman zayıf annenin kendisi de ördekler tarafından büyütülen bir kuğudur. Yavrusuna faydası dokunabilecek kadar kısa bir sürede gerçek kimliğini bulamamıştır… Çare, içerideki genç anneye annelik yapmayı öğretmektir.”
Kurtlarla Koşan Kadınlar

Clarissa P. Estes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir